www.oldboystoys.com

Dividing Money

Dividing money is similar to dividing any other numbers. You just need to keep track of dollars and cents.

 
Custom Search

Other Math Activities:

Money Home Page

Place Value Index


Math Reference Library Home Page



Division with money

4¢ ÷ 2 = 2¢
$9.00 ÷ 3 = $3.00

Problems on Dividing Money

1) Three caps cost  $0.30. How much does one cap of the same price cost?

3 caps  cost = $0.30

So,  1 cap costs

30 ÷ 3 cents = 10¢

                   = $0.1

2) Five burgers cost 1 dollar. How much does 1 burger of the same price cost?

5 burgers cost $1.00

So, 1 burger costs

1.00 ÷ 5 dollars = 100 ÷ 5 cents =  20¢

                                               = $0.2

2) If six pizzas cost  $2.50, how much do three pizzas cost?

6 pizzas cost $2.50

So, 3 pizzas cost

2.50 ÷ 2 dollars = $ 1.25

 
 
OldBoysToys.com
Kidport Store Facebook and Twitter
Copyright © 1998-2012 Kidport